25.04.2020
Soczewki kontaktowe – jakie wybrać i gdzie je kupić?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Dzięki możliwości widzenia od najmłodszych lat uczymy się i poznajemy otaczający nas świat. Niestety wiele osób w pewnym wieku dowiaduje się o tym, że ma problemy z widzeniem. Wadę wzroku należy korygować dla lepszego widzenia oraz po to, aby dane schorzenie się nie pogłębiało.

 Tutaj mamy do wyboru okulary bądź soczewki kontaktowe, które są coraz bardziej popularne. Nie da się ukryć, że od zwykłych okularów szkła kontaktowe są znacznie wygodniejsze, jednak należy pamiętać, że ważny jest ich odpowiedni dobór, a później oczywiście zakup. Rodzajów soczewek kontaktowych jest naprawdę dużo, co łatwo zauważyć na stronie Allegro czy też Alensa.

 Pierwszą rzecz, jaką trzeba zrobić przed zakupem szkieł jest konsultacja ze specjalistą - lekarzem okulistą lub optometrystą. To on zbada nasz wzrok, sprawdzi, z jaką wadą mamy do czynienia i jakie soczewki są dla nas najlepsze. Poza tym na wybór soczewek powinien mieć wpływ nasz styl życia, to czy spędzamy dużo czasu aktywnie, czy jesteśmy raczej domatorami, to, jaki rodzaj pracy wykonujemy. Wiele zależy również o tego jak często chcemy zmieniać szkła kontaktowe czy codziennie czy raz w miesiącu. Dlatego warto przyjrzeć się, jakie są dostępne na rynku rodzaje soczewek.

Rodzaje soczewek: 

- twarde i miękkie – te pierwsze używane są w tym momencie tylko u osób z niestandardową wadą wzroku, czyli bardzo rzadką bądź taką, która uniemożliwia używanie innych szkieł kontaktowych. Natomiast miękkie soczewki dzielimy na: hydrożelowe (stara technologia), przeznaczone głównie dla osób z alergiami, nieprzepuszczające tlenu oraz sylikonowo-hydrożelowe (nowa technologia), polecane ludziom pracującym dużo przed komputerem, przepuszczające tlen. 

- ze względu na czas noszenia:

·       Jednodniowe – najlepsze dla osób używających soczewek sporadycznie, okazjonalnie. Bardzo dobre ze względu na higienę, nie trzeba przy nich stosować płynów pielęgnacyjnych. 

·       Dwutygodniowe, miesięczne i kwartalne – soczewki, które można nosić przez dłuższy okres czasu są przeznaczone dla tych, którzy regularnie używają szkieł dla zdrowia swych oczu. Poza tym takie soczewki w zakupie są bardziej ekonomiczne. Należy pamiętać, że wymagają one szczególnej dbałości i stosowania płynu pielęgnacyjnego.

·       Roczne – te soczewki kontaktowe sprzedawane są coraz rzadziej a ich przeznaczenie najbardziej cenią osoby z mało spotykanymi wadami wzroku. Dzięki nim koryguje się nietypowe wady wzroku. 

- ze względu na wadę wzroku:

·       Soczewki sferyczne – stosowane u krótkowidzów i dalekowidzów;

·       Soczewki toryczne – stosowane przez astygmatyków;

·       Soczewki progresywne – stosowane w starowzroczności;

·       Soczewki kosmetyczne – inaczej mówiąc szkła kolorowe, które mogą podkreślać kolor oczu. Są dwie ich wersje: korekcyjne i plano (0,00D).

- na dzień i na noc – tutaj należy rozróżnić soczewki jednodniowe (dzienne), które zakładamy tuż po wstaniu i zdejmujemy przed spaniem oraz soczewki całodobowe – w których możemy spać, nie myśląc o ich codziennym wyciąganiu. 

 

Jak widać rodzajów soczewek jest sporo, ale najważniejsze to umieć wybrać dla siebie to, co najlepsze, szczególnie, jeśli chodzi o nasz wzrok. Pamiętać należy o wizycie u specjalisty, o dokładnej diagnozie wady wzroku, o poradzie, jakie z nich sprawdzą się w danym przypadku. Po tak szczegółowej konsultacji i znajomości wyżej wymienionych szkieł kontaktowych sam wybór będzie zdecydowanie łatwiejszy, prostszy. Dodatkowo szukając w sklepach takich jak Allegro możemy znaleźć naprawdę ciekawe oferty soczewek. Jest tam duży ich wybór, ceny są atrakcyjne i jest możliwość zakupu z cashbackiem. Dodatkowo zamawiając szkła kontaktowe na stronie Allegro, można skorzystać z usługi Allegro Smart! i nie płacić za dostawę. Ta opcja jest ważna przez miesiąc i po tym okresie zostaje wyłączona automatycznie. W Allegro znajdziecie również dużo metod płatności oraz wiele sposobów dostawy. Jak widać kupno soczewek może być jeszcze łatwiejsze, szczególnie, jeśli wybierzemy odpowiedni sklep.  Ważne jest zdrowie oczu oraz ich komfort.