Dzień, na który czekają wszyscy miłośnicy zakupów i wyprzedaży to zdecydowanie Black Friday, czyli Czarny Piątek. Na całym świecie odbywa się on tego samego dnia, zawsze pod koniec listopada. Przyciąga on tysiące fanów promocji. Ceny produktów są znacznie obniżone, dlatego też każdy chce zapolować na coś wyjątkowo taniego. Czasami ceny są tak niskie, że wydaje się, że sklepy niemalże oddają towar za darmo.
Skąd w ogóle wzięła się ta tradycja i gdzie ma one swoje początki?
Czarny Piątek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam ma on swoje korzenie. Black Friday następuje zaraz po święcie Dziękczynienia, które obchodzone jest w USA zawsze w czwarty czwartek listopada. Amerykanie świętują je w domach, wśród swoich najbliższych. Ma ono na celu wyrażenie wdzięczności za miniony rok, za wszelkie dobro, a także za coroczne płody. Następnego dnia po tym świętowaniu przypada dzień, w którym sklepy oferują fantastyczne zniżki dla swoich klientów.
Teorii na temat pochodzenia tego dnia jest wiele, jednak najważniejsze jest to, że Czarny Piątek to dzień, w którym otwarty zostaje przedświąteczny sezon zakupowy.
Jeśli spojrzymy w historię, dowiemy się, że najstarszych korzeni tej tradycji, możemy doszukiwać się prawdopodobnie od końca lat sześćdziesiątych XIX-w. To właśnie wtedy w USA z powodu spekulacji giełdowych, ceny złota były rekordowe. Dnia 24 września 1869 roku, czyli w piątek rząd postanowił interweniować, dzięki temu cena złota spadła ze 160 dolarów za uncję na 130 dolarów. Stawka za złoto obniżyła się o ponad 20%, a klienci ruszyli wtedy na zakupy, dzięki temu sprzedawcy odnotowali olbrzymie zyski.
Kolejna teoria głosi, że nazwa ta została nadana piątkowi w połowie lat sześćdziesiątych za sprawą policjantów z Filadelfii, którzy tego dnia mieli pełno roboty, która spowodowana była korkami wokół sklepów.
Jeszcze inna teoria w ogóle nie ma nic wspólnego z zakupami, ten dzień był tak określony przez pracodawców, gdyż po Święcie Dziękczynienia wiele osób brało dzień wolny.
Jeśli jednak spojrzymy w nieco mniej oddalone czasy, to odnajdziemy teorię, która ma najwięcej wspólnego zarówno z kolorem czarnym, jak i z zakupami. Między styczniem a końcówką listopada sprzedawcy w Stanach Zjednoczonych notowali straty, które zapisywane były czerwonym kolorem. Jednak w okresie przedświątecznym, który zaczynał się właśnie w piątek po Święcie Dziękczynienia, w sklepach pojawiały się zyski i te były już zapisywane czarnym tuszem.
W 1981 r., media po raz pierwszy użyły nazwy czarny piątek, określając tym terminem dzień, w którym sprzedawcy zaczynali zarabiać godziwe pieniądze. Obecnie Black Friday obchodzony jest we wielu krajach na świecie. Ludzi ogarnia magia zakupów i chodzą jak zaczarowani w poszukiwaniu upragnionych produktów. Ten dzień to istne szaleństwo i nawet ci, którzy za zakupami ogólnie nie przepadają dają się skusić obłędnie niskim cenom. W końcu kto z nas nie kocha okazji? A tych w Czarny Piątek nie brakuje. Sklepy przyciągają tysiące osób rażąco niskimi cenami i wielkimi banerami, z napisem: „wyprzedaż”, a ten wręcz łapie potencjalnego klienta w swoje ramiona i nie wypuszcza go, póki czegoś nie zakupi.Można spokojnie nazwać ten dzień wielkim świętem zakupów i kto wie może kiedyś podobnie, jak niektórzy bossowie amerykańscy, polscy pracodawcy będą, tego dnia dawać swoim pracownikom dzień wolny od pracy.
Kiedy to się odbywa?
Czarny Piątek 2017, obchodzony jest 24 listopada. Wszelkie dodatkowe informacje, można sprawdzać na oficjalnej stronie oraz na facebookowym fanpage’u.
Lista sklepów, które biorą udział w Czarnym Piątku. Jeśli i Ty nie potrafisz się oprzeć kuszącym promocjom, poniżej znajdziesz listę w sklepów, w których możesz kupić to, czego zapragniesz w super niskich cenach. Należy jednak zaznaczyć, że lista ofert jest cały czas aktualizowana i jej pełna wersja pojawi się dopiero w piątek. Niektóre sklepy oferują także przedłużona akcję np. przez cały weekend lub nawet dłużej.
Wśród sklepów znajdują się te z odzieżą, kosmetykami, a także te spożywcze. Biorą w niej udział wielkie sklepy wielobranżowe, ale także te mniejsze specjalistyczne. Na oficjalnej stronie pojawiła się lista wyróżnionych sklepów, ta poniższa jest nieco rozszerzona.
Sklepy:
· Biedronka
· Lidl
· RTV Euro AGD
· Rossmann
· Decathlon
· New Balance
· Zalando
· Media Markt
· Saturn
· Chocolissimo
· Ochnik
· Sephora
· Bonprox
· Hekko
· Home & You
· Gino Rossi
· Mall.pl
· Komputronik
· Gatta
· Quiosque
· Fabryka Form
· Marie Zelie
· Douglas
· CCC
· Kazar
· SWISS
· Triumph
· Intimissimi
· Calzedonia
· Tesco
· Asos
· Aliexpress
· Wojas
· Ledger
· Media Expert
· Answear
· 4F
· cdp.pl
· eMag
· Martes Sport
· Empik
· Cyfra.eu
Do akcji dołączają także outlety, więc tam również dostaniesz produkty nawet taniej niż zwykle.