22.01.2020
Jak dobrać ubranie, by komfortowo zimą uprawiać sport?

Zima to piękny czas, kiedy możemy cieszyć się śniegiem oraz uprawiać wiele sportów na górskich stokach. Dyscyplin jest naprawdę dużo, a każda z nich daje niezapomniane wrażenia i przeżycia. Narciarstwo, w tym zjazdy, bieganie, snowboard, a nawet, czemu nie saneczkarstwo mogą sprawić radość i być naszą pasją czy odskocznią od codziennych zajęć. 

 

Oczywiście takie aktywności fizyczne w pewnych warunkach atmosferycznych, pogodowych  wymagają odpowiedniej odzieży: zarówno bielizny jak i ubrań wierzchnich (kombinezonów, butów, kasków, rękawiczek, gogli itd.).  Każda z tych rzeczy powinna być dokładnie dobrana do danej dyscypliny sportu i co najważniejsze mieć trafiony rozmiar, tak, aby podczas ruchu czuć się wygodnie i swobodnie. Taka odzież ma być ciepła i zarazem oddychająca. Przy wyborze takich ubrań warto kierować się jakością materiałów, ich wytrzymałością oraz funkcjonalnością. Ważne, aby były one termiczne, przepuszczające powietrze, oddające nadmiar wody na zewnątrz – szczególnie tyczy się to bielizny. Jeśli chodzi o odzież wierzchnią ma być wodoodporna, chronić przed wiatrem i ogrzewać ciało w optymalny sposób.

 

Jaką zatem bieliznę wybrać?

 

Przy wyborze tej kategorii ubrań należy przede wszystkim pomyśleć, jaki rodzaj aktywności, sportu będziemy zimą uprawiać. Czy będzie to bieganie na nartach, czy będą to zjazdy czy może piesze wycieczki. Bez względu na to, co wybierzemy nasza bielizna powinna być termoaktywna i składać się z dwóch części: bluzki (podkoszulek) oraz getrów. W dzisiejszej czasach możemy zapomnieć o bieliźnie bawełnianej, która mimo tego, że jest naturalna i ogrzewa nasze ciało, to ma jeden zasadniczy minus – nie oddaje wilgoci na zewnątrz i bardzo długo schnie. Większość bielizny termoaktywnej jest z sztucznych włókien, które szybko schną i oddają wodę na zewnątrz, co sprawia, że czujemy się komfortowo w każdej sytuacji.

 

Kolejna warstwa – czyli dobrej jakości bluza z polaru.

 

Tutaj również należy się kierować tym, jaką aktywność fizyczną mamy zamiar wykonywać. Nie zawsze bluza taka musi być bardzo gruba, najważniejsze, żeby była wykonana z wysokiej jakości polaru. Mimo, że za taki rodzaj materiału zapłacimy więcej jednak będzie to wydatek jednorazowy na dłuższy czas. Warto tu wybrać coś ze znanych marek, które są na rynku od dawna i gwarantują odzież bardzo wysokie jakości. Bluzy z polaru sprawdzają się podczas uprawiania zimowych sportów, ponieważ dają ciepło, są lekkie, wygodne i jest ich duży wybór, zarówno jeśli chodzi o fason jak i o rozmiar oraz grubość materiału.

 

Spodnie i odzież wierzchnia.

 

Każda osoba wybierająca się na górskie stoki musi pamiętać, że pogoda w górach jest bardzo zmienna, również zimą. Dlatego też wybierając odzież wierzchnią, czyli specjalne spodnie, kurtki, kombinezony, buty należy sprawdzić z czego są wykonane. Czy będą nas chronić przed mrozem, przenikliwym wiatrem, wilgocią. Takie ubrania powinny być wykonane z określonych materiałów w danej technologii. Najbardziej znaną z nich jest Gore-tex, jednak warto też szukać takich jak Aquatex, Cordura, Hydrotex itd. Wszystkie związane są z ochroną przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki nim będziemy czuć się komfortowo podczas każdej pogody nawet tej niesprzyjającej. Tutaj również warto pomyśleć o tym, żeby kurtka nie była za krótka, najlepsza jest taka, która sięga co najmniej do połowy pośladków. Spodnie powinny być natomiast z szelkami, bądź z regulowanym pasem tak, by podczas sportu czuć się w nich wygodnie. 

Dodatki, akcesoria, czyli wszystkie drobne rzeczy, o których należy pamiętać.

Naprawdę czasem małe rzeczy są równie ważne jak te duże. Dlatego uprawiając zimowe sporty nie zapominamy o czapkach, goglach, dobrej jakości rękawiczkach, kaskach, okularach słonecznych. Każdy z tych szczegółów przyczyni się do jeszcze lepszego spędzania czasu na górskich stokach zimą. Wszystkie te dodatki spełniają określone funkcje, jedne chronią przed zimnem, inne przed urazami oraz przed negatywnym wpływem promieni UV. Jak widać, żeby w pełni korzystać z uroków zimy i uprawiać swój ulubiony sport w tę porę roku należy być bardzo dokładnym i wybierać odzież w sposób przemyślany.

 

Gdzie najlepiej kupić odzież do uprawiania zimowych sportów?

 

W dzisiejszych czasach wybór jest naprawdę duży. Wiele sklepów sportowych, tych stacjonarnych i internetowych ma mnóstwo produktów z tej kategorii ubrań. Oczywiście zawsze należy sprawdzić, z jakiego materiału dana rzecz jest i do jakiego rodzaju sportu jest przeznaczona. Bywają też takie, które są wykorzystywane przy różnych dyscyplinach. Na pewno należy pamiętać, że wysokiej jakości odzież jest zawsze droższa, jednak na takich produktach nie warto oszczędzać, tym bardziej, że mogą one służyć przez kilka sezonów. Ciekawym sposobem zaoszczędzenia pieniędzy przy kupnie takiej odzieży może być cashback, kupujesz to co dobre a część wydanej kwoty wraca do Ciebie z powrotem.

 

Wybór komfortowych ubrań do uprawiania sportów zimowych powinien być przemyślany, gdyż od tego zależy ile radości będziemy czerpać z naszej pasji.